| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Reel |
| Depth | 600 µm |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 3.9 V |
| Illumination Color | Blue |
| Lens Style | Diffused |
| Luminous Intensity | 34 mcd |
| Power Dissipation | 78 mW |
| Lens Transparency | Diffused |
| Lens Color | White |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 470 nm |
| Reverse Voltage | 5 V |
| Test Current | 10 mA |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
